Aby móc zastosować do dochodów z działalności gospodarczej obniżoną stawkę podatku w wysokości 9% (zamiast 19%), trzeba spełnić m.in. dwa poniższe warunki. Po pierwsze, przychody w danym roku nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln euro przeliczonej według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego. Kwotę zaokrąglamy do pełnego tysiąca złotych. Tutaj pod uwagę bierzemy przychody bez podatku VAT, czyli w kwotach netto. Po przekroczeniu powyższej kwoty, cały dochód za dany rok będzie podlegał opodatkowaniu według stawki 19%, a nie tylko ten uzyskany po przekroczeniu limitu przychodów. Po drugie, trzeba mieć w danym roku status małego podatnika. Przy czym nie dotyczy to podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w roku rozpoczęcia tej działalności. Przy ocenie statusu małego podatnika bierze się pod uwagę wyłącznie wartość przychodu ze sprzedaży, ale wraz z kwotą podatku VAT, czyli kwotę brutto. Kwota ta nie może przekroczyć w poprzednim roku kwoty 2 mln euro, a przeliczenia dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Kwotę zaokrąglamy do pełnego tysiąca złotych. Jedna pułapka - pierwszy limit obliczamy w kwotach netto, a drugi w kwotach brutto. Mamy też drugą pułapkę - do obliczania obu limitów stosujemy różne kursy walutowe.
Przychody to nie to samo, co przychody ze sprzedaży. I tutaj mamy kolejną pułapkę. W pierwszym limicie przychody netto w danym roku ustalamy bez względu na źródło, z którego pochodzą. Obejmują zatem wszystkie przychody, także zwolnione z opodatkowania, w tym między innymi ze sprzedaży, finansowe, z dotacji, z odszkodowań. Liczą się tu także przychody z zysków kapitałowych, pomimo, że do nich nie zastosujemy stawki podatku 9% CIT.Natomiast w przypadku drugiego limitu do przychodów ze sprzedaży brutto zaliczamy także te zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i przychody ze sprzedaży zaliczane do zysków kapitałowych. Tutaj nie bierzemy pod uwagę przychodów innych niż ze sprzedaży, czyli np. otrzymanych dywidend, dotacji, czy też uzyskanych odszkodowań.
Należy pamiętać, że przy ocenie możliwości zastosowania obniżonej stawki CIT bierzemy pod uwagę dwa, inaczej liczone, limity. Analizujemy bowiem łączne przychody netto w danym roku i przychody ze sprzedaży brutto w roku poprzednim.
A przeliczeń na złotówki dokonujemy po różnych kursach walutowych. A na ryzyko kursowe nie mamy niestety wpływu.
A czy można podjąć jakieś działania, aby nie zostać zaskoczonym w trakcie roku podatkowego? Oczywiście niemożliwym jest przed dniem 1 października przewidzieć średni kurs walutowy euro właśnie na ten dzień, jednak na pewno można obserwować na bieżąco osiągane przez Spółkę przychody już w trakcie roku podatkowego. A po tym dniu będzie już znana kwota przychodu ze sprzedaży brutto, której przekroczenie spowoduje, że w następnym roku Spółka utraci status małego podatnika i w konsekwencji będzie zobowiązana opodatkować dochody według wyższej stawki CIT. Bieżąca analiza obydwu limitów oraz podejmowanie odpowiednich działań jeszcze w trakcie trwania roku podatkowego mogą w niektórych przypadkach wyeliminować ryzyko wystąpienia niekorzystnego opodatkowania.
Autor:
Dariusz Kujawski, doradca podatkowy (nr wpisu 13010)
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie
KRS: 0000739756
Kapitał zakładowy: 20 000 zł - w pełni opłacony
ING Bank Śląski S.A.:
PL 82 1050 1559 1000 0090 8040 0121
e-mail: biuro@taxologika.pl
tel. 503 05 04 05, tel. 502 209 208
Taxologika sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
ul. Teofila Firlika 19 lok. 112
71-637 Szczecin
Godziny otwarcia : pon - pt : 8:30 - 16:30
NIP: 955-247-16-47
REGON: 380647394
Copyrights © 2018-2025 Taxologika sp. z o.o.
Znajdź nas w mediach społecznościowych: